Ať už prodáváte nebo kupujete nemovitost určitě se setkáte s úschovou kupní ceny. Je důležitá především z toho důvodu, že existuje na katastrálním úřadě (KN) 20. denní ochranná lhůta, která sloužit k ochraně obou účastníku, tedy jak prodávajících, tak i kupujících. Po vložení návrhu na vklad a dalších potřebných listin informuje katastrální úřad osoby, jejichž práva zapsaná v KN se podle navrhovaného zápisu mají změnit nebo zaniknout je zde tedy dostatečná časová rezerva na vyjádření případných připomínek. Následně má katastrální úřad 30 dní na přepis. V praxi se setkáváme s tím, že toto trvá jeden, ale je potřeba počítat i s delší časovou rezervou.
Když vezmeme ten nejčernější scénář, máme zde (20+30) padesát dní, kde není jasné, kdo je majitel nemovitosti a obchodní případ je stále otevřený.
Proto je nejlepší a nejistější volbou zvolit úschovu kupní ceny.
Jaké máme možnosti úschovy:
V praxi je nejběžnější advokátní úschova. Využívá jí nejvíce realitních kanceláří a má to své důvody. Bývá nejlevnější a nejvíce flexibilní z ostatních možností. Advokát má dohled nad celým průběhem případu od kupní smlouvy až po uvolnění finančních prostředků po zapsání vkladu na katastru nemovitostí.
Odměna advokáta je různá a řekl bych, že se může pohybovat od 4000 Kč až do 40 000 Kč, dle uschované částky.
Notář bývá lidmi velice důvěryhodně vnímán, a proto někteří volí notářskou úschovu. Jelikož notář se s realitní praxí nemusí setkávat denně, tak se Vám může stát, že sepsání smlouvy může čekat několik dní či týdnu a cena je zpravidla vyšší než u advokátní úschovy.
Odměna za notářskou úschovu je sjednána notářským tarifem. Koho by zajímal ceník, může ho najít na těchto stránkách:
https://www.nkcr.cz/casopis-ad-notam/detail/39_197-notarska-uschova-kupni-ceny-nemovitosti
Bankovní úschova, zde je dobré říci, že ne všechny banky umožňují bankovní úschovu, a že jak je známo banky nejsou příliš flexibilní, takže pokud jsou tam specifikace jako zástavní práva či břemena, tak si připlatíte a také to celý proces může značně prodloužit.
Zdroj: https://www.banky.cz/prehled-a-porovnani/jistotni-ucet/ Porovnání bank k 6.4.2020
Poslední a nejméně používána je úschova u realitní kanceláře. Zde je důležité podotknout, že o ní klient musí sám požádat a realitní kanceláře nejsou oprávněni ji aktivně nabízet. Platí zde ještě další opatření, které musí realitní kancelář splnit.
Věřím, že Vám tento přehled pomohl se trošičku zorientovat v oblasti úschov kupní ceny.