Pronajmout nemovitost nezařízenou či zařízenou? Aneb, máte vybranou správnou cílovou skupinu?

Chystáte se pronajmout byt či dům a nemůžete se rozhodnout, jestli ho plně zařídit, či jenom částečně dovybavit, anebo ho nechat úplně prázdný?

Třeba Vám tento článek pomůže v rozhodování.

Nezařízený byt

Nezařízenou nemovitostí mám na mysli pouze základní vestavěné vybavení (tzn. kuchyňská linka včetně vestavěných spotřebičů, toaletu, vanu, dveře, podlahy a podobně). Určitě nedoporučuji odmontovávat vestavěné spotřebiče z kuchyňské linky jako je sporák či lednice. Nový nájemce nebudu chtít do cizího investovat svoje finanční prostředky a vám by se zbytečně prodlužovala doba, než byste našli vhodného nájemce! Zní to logicky, ale mám svojí osobní zkušenost od svého klienta s kterým jsme to nakonec zvládli. 😊

Výhody nezařízeného bytu

Méně starostí:

Nemusíte řešit, jestli se rozbila pračka či nemrazí mrazák, anebo jestli se roztrhla sedačka a dá se uvažovat o běžném opotřebení, nebo budete chtít po nájemci odškodnění.

Bonita nájemců:

Dovybavit si byt je jak finančně, tak i časově náročné. Ukazujete na zájemce, kteří by neměli mít problém i s pravidelnými úhradami nájemného.

Dlouhodobější nájemníci:

Nájemci, kteří si budou byt chtít dovybavit, tak s bytem mají pravděpodobně delší plány, než se za půlroku stěhovat a řešit, jestli ta skříň či postel se jim vejde do jiné nemovitosti.

Nevýhody nezařízeného bytu

Užší cílová skupina:

Pravděpodobně odpadnou zájemci například z řád cizinců a managerů, kteří by i měli zájem o dlouhodobější pronájem, ale díky časové náročnosti a špatné orientaci se rozhodnou pro jednoduší cestu zařízeného bytu.

Nižší nájemné:

Většinou tento byt méně zaujme než byt, který je sladěný a vybavený. Počítejte také s nižším nájemným.

Zařízený byt

Byt, kde je kromě vestavěných věcí jako kuchyňská linka či vestavěných skříní i pračka, sedačka, postele, skříňky, stolky atd. (může být vybavený i televizí, kávovarem, sušičkou, obrazy atd.) Pokud se rozhodneme pro tento zařízený byt je dobré mít estetické cítění a nebát se ho i konzultovat s odborníky.

Výhody zařízeného bytu

Business klientela:

Zajímavá klientela z řád cizinců a managerů z velkých firem.

Vyšší nájemné:

Díky širší oslovené skupině a hezké prezentaci Vám to umožňuje navýšit nájemné.

Odlišení se od konkurence:

Hezky a sladěný byt může na fotkách přímo zářit a nechat konkurenční byty daleko za vámi, nemusíte, tak čekat několik týdnů na správné zájemce.

Nevýhody zařízeného bytu

Poškození vybavení:

Pokud si vybereme špatného nájemce je zde opravdu velký problém, že jistina (kauce) nám nepokryje náklady na opravu či výměnu vybavení a můžeme se dostat i do finanční ztráty.

Délka nájmu:

Nemusí to být pravidlo, ale je zde větší pravděpodobnost, že se nájemci budou v bytě více střídat.

Osobní vkus a finanční náročnost:

Pokud se rozhodnete byt zařídit, logicky vás to bude stát čas i peníze. Velkou roli hraje váš vkus a cit, který může hrát i proti Vám.

Samozřejmě je možnost zvolit i částečně zařízený byt, dle vašich možností a aktuální situace. Je dobré si uvědomit jakou cílovou skupinu byste rádi oslovili a měli je za nájemníky a dle těchto věcí postupovali v prezentaci. Velice vám to může pomoci s rychlostí pronajmutí nemovitosti a ušetřit nemalé finance.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů